روش های ۵ گانه تبلیغات حرفه ای

آخرین مقالات :

پربازدید ترین مقالات :

روش های ۵ گانه تبلیغات حرفه ای

  • بازدید: 1276
  • تاریخ انتشار: 1395/12/01
01 اسفند

 

مراحل تبلیغات حرفه ای و اصولی

 

مرحله ۱ :  شناساندن آرم و لوگو

در این مرحله فقط بایستی آرم و لوگو را به تنهایی تبلیغ کرد و از عنوان کردن محصولات و خدمات و حتی عکس و آدرس فروشگاه پرهیز نمود . تبلیغ مکرر آرم و لوگو بدون هیچ گونه توضیحی که این آرم چیست و متعلق به چه شغلی است ذهن ناخوآگاه مردم را به چالش می کشد و تصویر آن در عمق ذهن نقش بسته و ذهن و فکر مردم اجزای تشکیل دهنده آرم و لوگو را برای مدتی آنالیز و تجزیه و تحلیل نموده و مرتبا به این مسئله فکر میکنند که آرم و لوگویی که روی همه درو دیوارها میبینند چیست و چه مفهومی دارد ؟! این کار باعث میشود مکررا آن آرم و لوگو را در ذهن خود به یک شغل مورد علاقه شان نسبت دهند . مثلا به این فکر کنند که این آرم و لوگو احتملا یک برند لوازم ورزشی است !!!  نه شاید یک تبلیغ آموزشگاه موسیقی است !!! شاید هم یک هتل است یا می تواند یک محصول صوتی و تصویری باشد !!! شاید هم یک محصول خوراکی خوشمزه است !!! به هر حال این جنگ درون ذهنی باعث میشود که دغدغه ای را برای هرچه زود تر فهمیدن این مسئله در ذهن خود به وجود آورند و گاهی هم آنقدر آنها را عصبی میکند که به صورت ناخودآگاه در محافل شخصی و بین اطرافیان شروع به غر زدن میکنند و میگویند نمیدانیم این علامت چیست که هر جا میرویم جلوی چشممان است و مرتبا دنبال جواب سوالات درون ذهنی خود میگردند . البته این عصبی شدن همان هدف اصلی این مرحله از تبلیغات است و مخاطب را مشتاق تر میکند تا تلاش بیشتری برای کشف موضوع نماید و آنقدر ذهن او را درگیر میکند که بدون اینکه متوجه باشد هرجا میرود با سوالاتی که از اطرافیانش میپرسد مرتبا به گسترش تبلیغات آن آرم و لوگو کمک میکند و بلایی سرش میآید که تا آخر عمر این تصویر آرم و لوگو هیچ گاه از یادش نخواهد رفت و بعد از اینکه موضوع را کشف کرد این تصویر را هر جا ببیند بدون درنگ خودش شروع به تبلیغات دهان به دهان مینماید و احساس خاصی به صورت ناخودآگاه در درونش وجود دارد که چالش ذهنی اش را پشت سر گذاشته و از این موضوع احساس غرور میکند و دوست دارد به دیگران انتقال دهد . این موضوع یک مسئله ناخودآگاه درونی است و تقریبا در درون ذهن ۹۰ درصد افراد وجود دارد بدون آنکه اصلا خودشان به موضوع فکر کنند این عکس العمل ها را نشان خواهند داد .  این مرحله از تبلیغات مخصوص مناطق و شهرهایی است که هنوز مردم آن آرم و لوگو را نمیشناسند و هدف اصلی جا انداختن تصویر آرم و لوگو در اذهان مردم است و این روند بسته به وسعت شهر و حجم و قدرت تبلیغات حداقل ۲ الی ۳ ماه باید به طول بیانجامد و تمامی مراحل آن قبل از افتتاح فروشگاه باید انجام پذیرد  .

 

مرحله ۲ : معرفی

بعد از گذر از مرحله ۱ اکنون وقت این است که معلوم شود آن آرم و لوگویی که مدت ها ذهن مردم را درگیر خود ساخته بود متعلق به چیست و آدرسش کجاست و چه محصولات و خدماتی دارد . این مرحله نیز باید قبل از افتتاح فروشگاه و اندکی بعد از افتتاح انجام پذیرد و آنچنان حجم زیادی را در بگیرد که با جنجالی که به پا میکند مردم را ترغیب کند که حداقل یکبار هم شده محصولات را امتحان کنند و تصمیم بگیرند . در این مرحله افرادی که مرحله ۱ روی آنها اجرا شده باشد زودتراز همه به سمت فروشگاه شما حجوم می آورند و به جنجال و غوغا دامن میزنند و خودشان تبلیغ رایگان فروشگاه شما را همه جا انجام میدهند . البته بازهم ناخودآگاه و بدون اینکه خوشان حتی به این موضوع فکر کرده باشند  .

 

مرحله ۳ : خدمات پس از فروش و پشتیبانی

این مرحله مهم ترین و ضروری ترین بخش تبلیغات است و بر خلاف دو مرحله قبل که هرکدام مدت زمان معین و محدودی داشتند ، این مرحله محدوده زمانی بسیار طولانی دارد و باید از لحظه افتتاح فروشگاه تا آخرین روز فعالیت شغلی مستمرا و مکررا برای همیشه انجام شود و ادامه یابد . باید در نظر داشت که این مرحله حساس ترین قسمت تبلیغات بوده و سرنوشت شما را تعیین میکند و برعکس دو مرحله قبلی که اگر به دلایلی هم انجام نشوند زیاد آثار منفی نخواهند داشت ، این مرحله اگر درست اجرا نشود ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و به جای افزایش فروش و رضایتمندی مشتری به اصطلاح مشتری پرانی کند . به همین دلیل این مرحله باید با یک متد بلند مدت و برنامه منظم مالی و برنامه ریزی اصولی و مستمر اجرایی و اعمال شود .

منظور از خدمات پس از فروش و پشتیبانی همان کارها و برنامه هایی است که بعد از افتتاح فروشگاه و ورود اولین مشتری باید برای او انجام شود و مکررا ادامه یابد تا آن مشتری که دو مرحله قبل را گذرانده و اکنون وارد فروشگاه شده تا ببیند اینجا چیست و چه خبر است ، به واسطه خدمات پس از فروش و پشتیبانی دفعه بعد هم دوباره برگردد و با خودش مشتریان دیگری را نیز همراه بیاورد . روش و پشتیبانی میتواند اقسام مختلفی داشته باشد از قبیل : کیفیت خوب محصولات ، احترام و مشتری مداری حرفه ای ، اشانتیون ، تخفیفات ویژه و دوره ای ، قرعه کشی و مسابقه و جایزه ، اشتراک رایگان ، جایزه و هدیه کودکان ، سالن بازی کودکان و خدمات اینترنت پرسرعت ، ارسال پیام های تبریک از طریق پیامک ، اهدای جوایز و یا هدایای تبلیغاتی به بهترین مشتریان ، نظر سنجی های متعدد و پاسخ به نظرات مشتریان و ... 

هر کدام از موارد فوق الذکر که درست و صحیح و مستمر انجام نشود اثر تمامی مراحل ۱ و ۲  تبلیغات را از بین خواهد برد و موجب عدم اعتماد مشتریان شده و سرانجام بسیار بدی در پی خواهد داشت و باعث میشود تمامی سرمایه و زحمات شما به باد فنا برود . نحوه صحیح و مستمر اجرای موارد فوق مهمترین و ضروری ترین و حساس ترین و سرنوشت ساز ترین بخش تبلیغات است که با انجام آنها پیشرفت عظیمی حاصل خواهد شد اما وای به روزی که هیچ کدام از موارد اصلا انجام نشود یا نصفه و نیمه و دست و پا شکسته و فقط برای رفع تکلیف انجام شود . اگر مشتریان احساس کنند که تمامی این داستان ها پوچ و بی اساس است و فقط در حد شعار بوده ، خود همین مشتریان با تبلیغات منفی دهان به دهان به بزرگترین دشمنان شما برای نابودی شما تبدیل میشوند . مخصوصا آنهایی که مراحل ۱ و ۲ تبلیغات شما را پشت سر گذاشته و توقعات بیشتری از شما دارند و در صدد انتقام جویی بر میآیند . پس مواظب باشید و حواستان به فروشگاه و پرسنل فروشگاهتان باشد و خوتان شخصا اوضاع را زیر نظر داشته باشید .

 

مرحله ۴ : محصولات جدید :

این مرحله تبلیغات در اصل زیر مجموعه مرحله ۳ می باشد ، اما به دلیل تفاوت های اندکی که دارد خودش به تنهایی یک مرحله مستقل محسوب میشود .

در این مرحله می بایست هر از چند گاهی محصول جدیدی را تولید و به مشتریان اعلام نمایید و همچون روز اول افتتاح که تخفیفات افتتاحیه گذاشته بودید ، برای تست این محصولات  نیز تخفیفات و آفر های ویژه ای در نظر بگیرید و مشتریان قدیمی را ترغیب کنید که یکبار دیگر اعتماد و طرفداری خود را نسبت به فروشگاهتان نشان دهند . البته در نظر داشته باشید که در حین انجام این مرحله میبایست موارد ذکر شده در مرحله ۳ همچنان مستدام و در حال اجرا باشد . در غیر این صورت مشتریان احساس بی احترامی و کوچک شمرده شدن پیدا میکنند و باز هم در صدد انتقام جویی و تلافی بر می آیند .

در هنگام تبلیغ محصول جدید دقت کنید که در بروشورهای تبلیغاتی یا هر وسیله تبلیغاتی دیگر ، فقط و فقط محصول جدید را تبلیغ کنید و از تکرار مراحل ۱ و ۲ در این مرحله بپرهیزید و ذهن مخاطبین را فقط به سمت محصول جدید معطوف نمایید و از شلوغ کردن موضوعات و تکرار موضوعات قبلی بپرهیزید . در غیر این صورت تبلیغات در این مرحله خسته کننده و بی اثر خواهد بود و نتیجه ای حاصل نمی شود .

 

مرحله ۵ : عذرخواهی و جبران

این مرحله همان طور که از اسمش پیداست گاهی به نظر میرسد که اگر یک برند یا یک فروشگاه این نوع تبلیغات را انجام دهد معنی اش این است که آن فروشگاه مشکل دارد و انجام آن باعث مشتری پرانی میشود . اما دقیقا نکته برعکس این موضوع می باشد . در صورتی هر از چند مدت طولانی یک تبلیغات عذر خواهی و جبران انجام دهید (البته نباید زیاد باشد) مشتریان حس اعتماد بسیار بالایی نسبت به شما پیدا میکنند و تجربه ثابت کرده که با این کار به طرز وحشتناکی افزایش فروش حاصل میشود . بع جهت درک بیشتر مطلب مثال جالبی ارائه میشود :

یک شرکت شکلات سازی معروف چندی پیش یک فراخوان در ۵۸ کشور جهان اعلام کردند که به دلیل پیدا شدن یک تکه پلاستیکی که از دستگاه شکلات سازی جدا شده و داخل برخی شکلات ها افتاده قصد جمع آوری تمامی شکلات ها از سوپر مارکت ها و فروشگاهها را دارد تا مطمئن شود که همه شکلات ها مشکلی نداشته باشد . این عمل باعث شد فروش این مارک شکلات ظرف مدت یک هفته به اندازه فروش ۵ ماه گذشته آن شود و مردم آنقدر از این شکلات خریدند تا تکه پلاستیکی داخل شکلات را پیدا کنند و بروند از شرکت خسارت بگیرند . البته نام این شکلات ها به دلیل این موضوع دوباره بر سر زبان ها افتاد و آنهایی هم که علاقه ای به هیچ شکلاتی نداشتند حداقل یکبار آن شکلات را خریدند تا ببینند موضوع از چه قراراست . و البته مشتریان دائم این شکلات ها هم به دلیل حس احترامی که بهشان دست داده بود سنگ تمام گذاشته و هرچی شکلات وجود داشت خریدند و باز کردند و خوردند . واین شد که این تبلیغات عذرخواهی و جبران باعث نجات شرکت شکلات سازی از ورشکستگی شد  .

 

نکات مهم تبلیغات :

۱. مراحل ۱ و ۲ تبلیغات مهم است اما فقط برای مکان هایی که شناخت کافی از آن فروشگاه یا محصولاتش ندارند و ترجیحا باید در شهرهایی انجام شود که آن برند یا فروشگاه برای اولین بار قصد فعالیت دارد .

۲.  مرحله ۳ تبلیغات بدون برو برگرد ضروری و مهم است و اگر درست انجام نشود تمامی سرمایه و زحمات به باد فنا رفته و غیرقابل جبران خواهد بود .

۳.  مراحل ذکر شده حتما باید به ترتیب انجام شود و اگر یک مرحله انجام نشود مرحله بعدی نمیتواند به تنهایی جوابگو بوده و مسلما شکست میخورد.

۴. برای اجرای هر کدام از مراحل راه های زیادی وجود دارد که بسته به امکانات و بودجه مالی شما میتواند متغیر باشد . از قبیل : بیلبورد ، تراکت ، پیامک ، سایت های اینترنتی ، رادیو ، تلویزیون ، کنسرت موسیقی ، روزنامه ، مجله و ...

۵. هنگام اجرای هر مرحله صرفا خود مرحله را انجام دهید و از مراحل دیگر با آن قاطی نکنید . مثلا هنگام اجرای مرحله ۴ نباید هم آرم و لوگو ، هم کلیه محصولات ، هم آدرس و تلفن فروشگاه ، هم تمامی عکس ها ، هم خدمات و پشتیبانی ها همه و همه با هم عنوان شود . این امر موجب سردرگمی مشتریان و کم توجهی آنان شده و در حافظه بلند مدتشان ثبت نمیشود و خیلی زود همه چیز را فراموش میکنند . تبلیغات شلوغ و درهم با موضوعات متععد همگی در یکجا بزرگترین اشتباه است و نتیجه نمیدهد .

۶. و در آخر جمله معروف همیشگی که تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه گذاری است را فراموش نکنید . البته مطمئنیم که در موقع سرمایه گذاری حواستان کاملا جمع است که چطور و کجا و کی سرمایه گذاری کنید .

 

 

تهیه شده توسط واحد توسعه و بازرگانی گروه تخصصی ایرانویچ

بهمن ماه ۱۳۹۵